Przejdź do treści

Jak wygląda rozprawa online w sądzie?

Przeczytaj, jaki przebieg ma rozprawa przez Internet

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (z której pełną treścią można zapoznać się tutaj – https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000374) dała podstawę do przeprowadzania rozpraw w trybie zdalnym.

Oznacza to, że aby wziąć udział w rozprawie sądowej, nie trzeba koniecznie pojawiać się w budynku sądu. Jest to wygodne zwłaszcza wtedy, gdy rozprawa sądowa odbywa się daleko do Twojego miejsca zamieszkania.

  • Jak wygląda ta rozprawa zdalna? Czy może w niej wziąć udział publiczność?

O tym, że rozprawa odbywa się online dowiesz się z zawiadomienia sądu. Powinno z niego wynikać, kiedy odbędzie się rozprawa, o której godzinie oraz, że odbędzie się zdalnie (online). Zwykle wtedy sąd wezwie Cię, abyś podał swój adres e-mail, na który zostanie przesłany link do rozprawy zdalnej. Czasami sąd prosi też o podanie numeru telefonu kontaktowego, aby móc się z Tobą skontaktować w razie problemów technicznych.

Następnie na adres mailowy otrzymasz link do rozprawy zdalnej, w który będzie można kliknąć lub skopiować do przeglądarki internetowej. W mailu najpewniej otrzymasz też instrukcje dostępu do rozprawy i wymagania z tym związane.

Aby wziąć udział w rozprawie online, należy korzystać z urządzenia z Internetem. Może to być laptop, komputer stacjonarny, ale też telefon komórkowy. Taki sprzęt powinien mieć kamerkę. To ważne, bo dzięki temu sąd może zweryfikować, kto bierze udział w rozprawie, może poprosić o okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości.

Rozprawa zdalna ma podobny przebieg do rozprawy zwykłej, odbywającej się w trybie stacjonarnym. Po połączeniu się z sądem, sąd sprawdza obecność. Pyta, kto się pojawił, jaka jest rola procesowa uczestnika. Zwykle najpierw sąd pyta o stanowiska strony procesu i na ten czas świadkowie są wyłączani i oczekują w poczekalni. Sąd „wpuszcza” je na rozprawę, gdy jest ich czas na złożenie zeznań. W dalszym zakresie rozprawa nie różni się od rozprawy, w której uczestniczysz w budynku sądu.

  • Czy w rozprawie online może wziąć udział publiczność?

Jest to możliwe. Jeżeli strony chcą, aby w rozprawi uczestniczyła publiczność (np. ktoś z rodziny), to sąd nie powinien się temu sprzeciwić. Należy o tym koniecznie poinformować po rozpoczęciu rozprawy zdalnej. Czasami sąd może zabronić komuś udziału, gdy ta osoba może w przyszłości być wezwana na świadka. Oczywiście sąd będzie też dążył do wykluczenia osoby, która utrudnia przebieg rozprawy np. przeszkadza w zeznaniach, podpowiada, komentuje przebieg posiedzenia.

  • Co zrobić, jeżeli nie dostaliśmy linku do rozprawy zdalnej?

W sytuacji, gdy nie mamy linku do rozprawy, oczywiście nie będziemy mogli wziąć w niej udziału online. W takiej sytuacji należy najlepiej wcześniej skontaktować się z sekretariatem sądu i wyjaśnić sytuację powołując się na sygnaturę akt, pod którą toczy się sprawa. Można w tej sprawie napisać pismo do sądu lub chociaż maila.


Przeczytaj także: